Czy o podatkach można pisać prosto? Dobra praktyka urzędu skarbowego

23.04.2020

Język, jakim posługujemy się w komunikacji publicznej, a zatem i ton urzędowego przekazu, przekłada się na jakość usług publicznych. Dobrym przykładem zmiany języka i nastawienia do obywatela jest praktyka, którą dzielą się z nami pracownicy Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze. Pokazali oni, że do obywatela, podatnika można pisać prościej.

Prosty język to korzyści nie tylko wizerunkowe. Aby oszczędzić czas klientów urzędu i urzędników, w 2017 roku zespół pracowników Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze zaczął zmieniać swoją komunikację. O przygotowaniach i etapach tego procesu piszemy na podstronie Prosty język.

Działania te docenili w grudniu 2018 roku członkowie kapituły konkursu Forum Zarządzania Publicznego, który zorganizowała Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Laureatem konkursu na najlepszego menedżera innowacyjnych praktyk w instytucjach publicznych został naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze Zbigniew Cholewa. Dzieli się on doświadczeniami związanymi z upraszczaniem komunikacji i przykładami zastosowania prostego języka w korespondencji urzędowej KAS na konferencjach i spotkaniach, których tematem jest prosta komunikacja i poprawa usług publicznych.

Prosty język – dobre praktyki

W Serwisie Służby Cywilnej, na podstronie Prosty język promujemy dobre praktyki. Pokazujemy, jak pracownicy urzędów administracji rządowej upraszczają język urzędowy i od czego zaczęli zmianę.

Zachęcamy, by dzielili się Państwo swoimi doświadczeniami z innymi. Mogą one pomóc pracownikom urzędów administracji rządowej wprowadzić prosty język w urzędach, w których pracują. Tych z Państwa, którzy chcą podzielić się opisem dobrej praktyki i działań, które podejmują Państwo w urzędach, zachęcamy do kontaktu. Nasz adres: dsc [at] kprm.gov.pl.