II Forum Prostego Języka

03.10.2019
Zdjęcie przedstawia logo inicjatywy: "Prosto i kropka". Jest to duża, granatowa kropka na białym polu. Nakłada sie na nią napis "Prosto i kropka".

Dziś w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR) odbyło się II Forum Prostego Języka "Prosto i kropka". 3 października Deklarację Prostego Języka podpisała m.in. dyrektor generalna Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyrektor Magdalena Tarczewska-Szymańska powiedziała, że prosty język to narzędzie, dzięki któremu administracja będzie bardziej dostępna i będzie lepiej postrzegana.

Kto dołączył do porozumienia?

Do listy 18 sygnatariuszy, którzy podpisali Deklarację Prostego Języka do lipca tego roku, dziś dołączyli przedstawiciele 10 urzędów/instytucji publicznych:

 1. Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze,
 2. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy,
 3. Gmina Malanów,
 4. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
 5. Kancelaria Prezydenta RP,
 6. Ministerstwo Edukacji Narodowej,
 7. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
 8. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
 9. Narodowy Fundusz Zdrowa,
 10. Urząd Miasta Świdnik.

Lista sygnatariuszy jest coraz dłuższa. Ich doświadczenia w upraszczaniu komunikacji i usług pokazują, że zmiana stylu komunikacji to kierunek, w którym zmierzają instytucje sektora publicznego, ubezpieczeń czy usług bankowych.

Zachęcamy przedstawicieli kolejnych urzędów administracji rządowej, by dołączyli do tej ważnej inicjatywy.

Deklaracja zobowiązuje

Nawet o trudnych sprawach można pisać prosto. W programie wydarzenia nakreślono perspektywę wartości i dóbr obywatelskich. W swoich wystąpieniach prelegenci i paneliści pokazali, że prosty język to język korzyści:

 • oszczędność pieniędzy publicznych,
 • przejrzystość działań administracji,
 • zaufanie do instytucji publicznych,
 • szybszy rozwój,
 • włączanie społeczeństwa.

Prosty język urzędowy

Podczas I Forum „Prosto i kropka”, 3 października 2018 roku, porozumienie na rzecz prostej komunikacji zawarło 10 sygnatariuszy, m.in. Szef Służby Cywilnej. W ramach zobowiązania 6 czerwca tego roku zapoczątkował on prace sieci liderów prostego języka w służbie cywilnej. To jedno z działań Szefa Służby Cywilnej, które ma poprawić komunikację urzędów administracji rządowej.

Poznaj zasady prostego języka i pisz prosto, jasno, krótko! Jak to zrobić? Potrzebne narzędzia znajdziesz na podstronie Serwisu Służby Cywilnej Prosty język.