Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego

01.06.2017

1 czerwca weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Nowe przepisy mają usprawnić działania administracji i ułatwić urzędom reagowanie na zmieniające się potrzeby obywateli. Ustawa wprowadza także możliwość prowadzenia mediacji już na etapie postępowania administracyjnego. Instytucja ta stanowi jeden z tematów szkoleń centralnych organizowanych przez Szefa Służby Cywilnej w 2017 roku.

Aby ułatwić stosowanie nowych przepisów, Ministerstwo Rozwoju opracowało broszurę informacyjną "Czego dotyczą zmiany i jak je stosować?".  Poradnik opisuje nowo wprowadzone zasady i instytucje. Szczególną uwagę zwraca się w nim na kwestie praktyczne, ważne z punktu widzenia organów administracji oraz stron postępowań administracyjnych. Broszura ma za zadanie nie tylko wyjaśnić wątpliwości, jakie mogą pojawić się przy stosowaniu nowych przepisów, ale również zachęcić do korzystania z wprowadzanych instytucji, np. mediacji.

Nowelizację przygotowało Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resorty opracowały przepisy nowej ustawy w ramach pakietu „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”. To najobszerniejsza i najbardziej kompleksowa zmiana k.p.a. od dziesięcioleci.