Pechowe trzynastki

14.10.2015

W związku z ostatnimi publikacjami w Dzienniku Gazecie Prawnej, a także falą dyskusji, jaką wywołały, chcę wyjaśnić, że obecnie nie prowadzę działań, które uzasadniają tak emocjonalne reakcje członków korpusu służby cywilnej.

W wywiadzie z trzynastego października dla Dziennika Gazety Prawnej pojawiło się moje zdanie: „Trzynastka nie ma charakteru motywacyjnego”. Redakcja wykorzystała tę wypowiedź w tytule. To jedno zdanie wystarczyło wielu osobom, aby uznać, że szef służby cywilnej planuje obniżyć służbie cywilnej wynagrodzenia poprzez likwidację trzynastki. To nie jest prawda. Nie zamierzam nikomu obniżać pensji. Wręcz przeciwnie, dużą część tego roku spędziłam na rozmowach i negocjacjach dotyczących odmrożenia płac i podwyżek. I to ta sprawa była przedmiotem wywiadu.

 

Jestem przekonana, że zasady wynagradzania i motywowania w służbie cywilnej muszą ulec zmianie. Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że ten system pozostawia wiele do życzenia. Wewnątrz KPRM rozpoczęliśmy proces oceny ex post funkcjonowania ustawy o służbie cywilnej i rozmowę o pomysłach na jej nowelizację. Trudno było znaleźć osobę, która nie uważała, że system wynagrodzeń powinien pozostać bez zmian. Trzynastki są częścią tego systemu. Uczciwa rozmowa, a tylko taka mnie interesuje, nie może ich pomijać.

 

Jakie będą ostateczne wnioski z rozmów o zmianach systemu wynagrodzeń, nie będzie zależeć tylko ode mnie. Ostateczna propozycja, która uruchomi proces legislacyjny, musi być wynikiem dialogu, szerokich konsultacji z przedstawicielami związków zawodowych z jednej strony i kadrą kierowniczą urzędów z drugiej. Wewnętrzne prace Departamentu Służby Cywilnej służą tylko przygotowaniu tej debaty, nie mają przesądzać o jej wynikach. Jak tylko proces zostanie uruchomiony, będziecie o nim Państwo na bieżąco informowani na naszej stronie internetowej. Służba cywilna ma obowiązek działać transparentnie. Transparentność przy opracowywaniu nowego systemu wynagradzania uznaję za mój obowiązek wobec służby cywilnej. Tylko w takiej formule można wypracować rozwiązanie, które będzie prawdziwie nasze, czyli zyska akceptację i będzie właściwie wdrażane zgodnie z przyjętymi przez wszystkich zainteresowanych zasadami. Tylko w takiej formule można liczyć na sukces.

 

Dziś o nowym systemie mogę powiedzieć jedynie: urzędnicy powinni być dobrze wynagradzani za dobrą pracę. Zasady wynagradzania powinny być przejrzyste i jasne dla wszystkich, powinny motywować.

 

Jeżeli już dziś chcą Państwo wyrazić swoje opinie, czekamy na nie pod adresem e-mailowym Departamentu Służby Cywilnej:  dsc [at] kprm.gov.pl. Wszystkie uwagi przeanalizujemy.

 

Z poważaniem

Szef Służby Cywilnej

Claudia Torres-Bartyzel