Relacja z webinarium OECD nt. uczciwości i antykorupcji w czasie pandemii COVID-19

14.05.2020
Logo OECD

Wczoraj odbyło się pierwsze z serii webinariów poświęconych antykorupcji i uczciwości w czasie pandemii COVID-19. Jego celem była próba odpowiedzi na pytanie, co władze publiczne i przedsiębiorstwa mogą zrobić, aby nie stracić zaufania społecznego. Spotkanie poprowadził Axel Threlfall z agencji prasowej Reuters.

W trakcie pandemii COVID-19 największe ryzyko nieuczciwych praktyk pociągają za sobą nadzwyczajne zamówienia publiczne związane z sektorem zdrowia. Taka odpowiedź padała najczęściej w ankiecie online przeprowadzonej podczas spotkania (43% spośród około 1000 uczestników webinarium).

Jako przykład dobrych praktyk w tej kwestii została wymieniona Ukraina. Tam wszystkie zamówienia związane z sektorem zdrowia prowadzone są przez ogólnodostępną stronę internetową. Takie działanie ma zapewnić przejrzystość, społeczną akceptację i uniemożliwić działania korupcyjne.

Według specjalistów biorących udział w dyskusji, kluczem do utrzymania zaufania społecznego w czasie obecnego kryzysu jest zapewnienie uczciwości i transparentności, czemu sprzyjają:

  • funkcjonowanie niezależnych mediów,
  • działalność doradców etycznych,
  • ochrona sygnalistów,
  • digitalizacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji.  

Pełna relacja ze spotkania jest dostępna na stronie OECD.

Seria webinariów to wynik odwołania w marcu Światowego Forum Uczciwości i Antykorupcji (ang. OECD Global Anti-Corruption & Integrity Forum). Wydarzenie odbywa się co roku, w siedzibie głównej OECD w Paryżu. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej formy spotkania z powodu pandemii COVID-19. W zamian zorganizują sesje online.

Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach: