Spotkanie z administracją 3 województw

12.02.2015

Szef Służby Cywilnej, Claudia Torres-Bartyzel w środę, 11 lutego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie spotkała się z przedstawicielami administracji trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Kluczowym tematem rozmów było zwiększenie otwartości urzędów na obywateli - w jaki sposób ułatwić klientom załatwianie interesujących ich spraw. Minister Claudia Torres-Bartyzel przedstawi m.in. projekty uproszczenia komunikacji w Internecie, systemu infolinii, a także szerszego udostępniania infrastruktury urzędowej dla osób odwiedzających.

Szef Służby Cywilnej we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji opracowuje stronę internetową gromadzącą informacje o sprawach urzędowych, które najbardziej interesują obywateli. Znajdziemy na niej wszystkie niezbędne dane – od prostego opisu procedury, przez wzorcowe formularze, po link do odpowiedniego serwisu transakcyjnego lub kontakt. Wyróżnikiem tego systemu będzie wygoda wyszukiwania i prosty, przyjazny język. Strona będzie swoistym przewodnikiem po usługach publicznych.

Poziom zaufania obywateli do urzędów administracji publicznej w Polsce jest bardzo niski. Przyjazne dla obywateli urzędy mogą zmienić ten niekorzystny trend – poprzez udostępnianie jasnych i pełnych informacji o sprawach urzędowych w Internecie, poprzez informację telefoniczną, pisemną czy w bezpośrednim kontakcie.

Wizyta Szefa Służby Cywilnej, obok rozmów z wojewodą małopolskim i dyrektorami generalnymi trzech urzędów wojewódzkich, to okazja do bezpośredniej dyskusji z pracownikami administracji regionalnej. Minister Claudia Torres-Bartyzel odwiedziła również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Podczas spotkania urzędy zaprezentowały swoje projekty na rzecz obywateli:

  • Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie - "Od kalki do aplikacji kontrolnej":

 

  • Świętokrzyski Urząd Wojewodzki - "Szwajcarsko-polski program współpracy":

 

To druga z cyklu dziesięciu wizyt Szefa Służby Cywilnej w urzędach wojewódzkich w całej Polsce zaplanowanych na najbliższy miesiąc.

Szef Służby Cywilnej w Krakowie - relacja na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego