Vlog "Prosto i kropka" o prostym języku urzędowym

18.01.2018

Jak napisać pismo lub mejla prostym, przyjaznym językiem? Jak tworzyć teksty do internetu i na urządzenia mobilne? Zachęcamy, aby śledzić cykl filmów edukacyjnych, które powstały w ramach projektu Ministerstwa Rozwoju. Z poradnika dowiemy się, jak upraszczać komunikację pisemną.

Vlog „Prosto i kropka” to element kampanii edukacyjnej, która dotyczy języka urzędowego w Polsce. Ukazało się już 5 z 10 odcinków. Każdy z nich trwa około 10 minut.

Projekt zrealizowała na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Krajowa Szkoła Administracji Publicznej imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W ramach projektu KSAP zorganizowała też cykl szkoleń z prostego języka. Ich uczestnikami byli pracownicy Ministerstwa Rozwoju.

Autorem poradnika i prowadzącym vlog jest dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog, trener prostego języka, kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, która stworzyła polski standard stylu „plain language” i współtworzyła certyfikat prostej polszczyzny, autor książek i poradników na temat efektywnego pisania, członek grupy badawczej Logios. Od kilku lat upraszcza on komunikację urzędów, banków i firm ubezpieczeniowych.