Zmiana dyrektora KSAP

07.10.2016
Od lewej: Paweł Szrot, Jan Pastwa, Wojciech Federczyk

7 października Prezes Rady Ministrów Beata Szydło odwołała Jana Pastwę z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Jednocześnie powołała na to stanowisko Wojciecha Federczyka (z dniem 8 października).

Decyzje Premier wręczył odchodzącemu i nowemu dyrektorowi Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister Szrot podziękował dyrektorowi Pastwie za dobrą współpracę. W spotkaniu uczestniczyli także: szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański, przewodniczący Rady KSAP Marcin Romanowski oraz kierownictwo Departamentu Służby Cywilnej.

Jan Pastwa (ur. 1962) był dyrektorem KSAP od 26 listopada 2012 roku. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego (1990) oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (1994). Wcześniej, w latach 1997-2006, był szefem służby cywilnej, a od 2007 do 2012 roku – ambasadorem RP w Republice Czeskiej. W latach 80. związany z trójmiejską opozycją demokratyczną, był współtwórcą niezależnego od władz komunistycznych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Za wybitne zasługi w służbie zagranicznej oraz osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Federczyk (ur. 1977), dr nauk prawnych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2012), od lutego 2016 zastępca dyrektora Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA, od 2007 asystent (od 2013 adiunkt) na Wydziale Prawa i Administracji UKSW (Katedra Postępowania Administracyjnego, Katedra Nauki Administracji i Ochrony Środowiska). W latach 2009-2016 radca orzecznictwa, konsultant naukowy oraz asystent sędziego w Biurze Trybunału Konstytucyjnego. Autor i współautor licznych publikacji naukowych oraz referatów z dziedziny prawa administracyjnego oraz zagadnień mediacji.