Przegląd Służby Cywilnej

Dr Tomasz Piekot: Plain language - język, który rozumieją obywatele

dr Tomasz Piekot
Polski język urzędowy kształtował się w sytuacji, w której władzy potrzebna była symboliczna przewaga nad obywatelem. Trudny, bezosobowy język doskonale tę potrzebę zaspokajał. Dzięki językowi władza mogła trzymać obywatela na dystans, czynić go niepewnym, pozbawiać indywidualności

Nowoczesne państwo nie potrzebuje języka – groźnego rekwizytu. Nowoczesne państwo – jak dobra firma – świadczy skutecznie swoje usługi. To państwo, które szanuje nasz czas, które nie przeszkadza nam pracować czy odpoczywać.

W kulturze pośpiechu i zalewu informacji nowoczesne państwo powinno pisać do nas inaczej. Teksty urzędowe mogą być zwięzłe, proste i dostosowane do dzisiejszego rytmu życia. Możemy je czytać w biegu i bez wysiłku… i wszystko zrozumieć.

O Autorze

Dr Tomasz Piekot. Językoznawca i komunikolog, trener komunikacji interpersonalnej i społecznej, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny UWr, która tworzy polski standard stylu „plain language”. Autor książek i poradników na temat efektywnego pisania. Członek grupy badawczej Logios. Od kilku lat upraszcza komunikację urzędów, banków i firm ubezpieczeniowych.