Narzędzia work-life balance (WLB)

Na przełomie lat 70. i 80. XX w. w krajach anglosaskich powstała metoda zarządzania czasem, która miała przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu oraz pracoholizmowi. Zauważono wówczas, że pracownicy, którzy pracują więcej i dłużej wcale nie są wydajniejsi. Wręcz przeciwnie - wraz ze zmęczeniem spadał poziom ich zaangażowania i kreatywności. Na podstawie tych obserwacji zdecydowano się ograniczyć liczbę przepracowanych przez pracownika godzin. Wtedy też pojawiły się pomysły, aby rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

Z biegiem czasu okazało się, że nie jest tak łatwo rozgraniczyć te dwa światy. Czy tego chcemy, czy nie, nasza praca przenika się z życiem prywatnym. W pracy nie przestajemy myśleć o tym, że np. mamy chore dziecko i potrzebujemy wyjść wcześniej, żeby zdążyć na wizytę do lekarza. Wieczorem zdarza się, że układamy „w głowie” różne rozwiązania spraw służbowych lub analizujemy te minione. Przenikanie się życia zawodowego z prywatnym jest jeszcze bardziej wyraźnie w świecie mobilnych technologii. Ciągły dostęp do mediów społecznościowych czy poczty służbowej sprawia, że nigdy nie jesteśmy całkowicie w pracy lub całkowicie poza nią. I właśnie po to, żeby w tym wszystkim odnaleźć harmonię, żeby działać skutecznie i efektywnie, być zmotywowanym, potrzebne nam są narzędzia work-life balance.

Korzyści ze stosowania narzędzi WLB

Opis diagramu w linku poniżej

Opis diagramu.

Które narzędzia WLB preferują pracownicy?

Narzędzia WLB warto dostosowywać do oczekiwań i potrzeb pracowników. Przygotowaliśmy ankietę, która ułatwi takie badanie. Nie jest ono obowiązkowe. Ankietę można modyfikować i dowolnie dostosowywać do potrzeb urzędu.

Mamy prośbę, abyście podzielili się Państwo wynikami badania. Dzięki tym informacjom łatwiej nam będzie planować działania w zakresie WLB w służbie cywilnej. Zbiorcze podsumowanie wyników mogą Państwo wysyłać na adres: standardyzzl [at] kprm.gov.pl.

Ankieta badająca preferencje pracowników w zakresie stosowania narzędzi work-life balance.

Narzędzia WLB w służbie cywilnej

Przygotowaliśmy przegląd wybranych narzędzi WLB. Opis każdego rozwiązania zawiera m.in. praktyczne przykłady oraz listę wybranych urzędów, które już je wdrożyły.

Planujemy powiększać bazę narzędzi WLB i zamieszczać w niej przykłady najlepszych praktyk urzędów. Zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Przykłady wdrożonych u Państwa w urzędzie rozwiązań można przesyłać na adres: standardyzzl [at] kprm.gov.pl.

Inne materiały

Media o WLB